.

Zdrowie

Natychmiastowa ulga w bólu związanym z podagrą: czy zastrzyk z kortyzonu jest rozwiązaniem?

Opublikowane

dnia

dłoń strzykawka i ampułka; substancja z ampułki jest pobierana strzykawką
Photo: Shutterstock

Podagra jest zapalną chorobą stawów dotykającą powszechnie mężczyzn w wieku 40 i 50 lat. Powoduje ona silny ból i obrzęk. Jakie są możliwości natychmiastowego złagodzenia bólu związanego z podagrą i czy zastrzyk z kortyzonu wchodzi w grę?

Co to jest podagra?

Zbyt duża ilość kwasu moczowego we krwi powoduje podagrę. Te małe kryształy kwasu gromadzą się w stawach. Najczęściej dotknięty jest duży palec u nogi, ale inne stawy, takie jak kostka i kolano są również dotknięte.

Co powoduje podagrę?

Ogólnie rzecz biorąc, im wyższy poziom kwasu moczowego we krwi, tym większe ryzyko wystąpienia ostrej podagry. Do ważnych czynników genetycznych i związanych ze stylem życia, które zwiększają poziom kwasu moczowego należą:

  • wywiad rodzinny – wysoki poziom kwasu moczowego jest często uwarunkowany genetycznie
  • płeć – mężczyźni są bardziej narażeni na ryzyko
  • dieta – niektóre pokarmy o dużej zawartości związku zwanego puryną zwiększają poziom kwasu moczowego. Przykłady obejmują czerwone mięso, krewetki, bób oraz ciasta i ciastka.
  • alkohol
  • niektóre leki
  • przyrost masy ciała

Atak podagry jest często wywołany przez zdarzenie, takie jak spożycie dużej ilości pokarmów bogatych w puryny lub spożycie alkoholu. Również ostry uraz, taki jak skręcenie kostki, może wywołać atak.

Jak przebiega ostra podagra?

Zazwyczaj zalecamy wizytę u lekarza, jeśli uważasz, że masz ostrą podagrę. Podagra może być trudna do zdiagnozowania, ponieważ niektóre z objawów są podobne do innych schorzeń.

W większości przypadków pacjenci zgłaszają się z ostrym bólem i obrzękiem stawu, najczęściej stawu dużego palca u nogi. Ważne jest, aby wykluczyć inne przyczyny bólu stawu, takie jak infekcja, uraz lub inne zapalenie stawu. W celu potwierdzenia rozpoznania konieczne może być wykonanie badań obrazowych, takich jak RTG lub USG. Konieczne może być także pobranie płynu z Pani/Pana stawu i zbadanie go na obecność kryształów. Wreszcie, można również wykonać badania krwi w celu sprawdzenia poziomu kwasów.

Natychmiastowa ulga w bólu spowodowanym podagrą: jakie są Twoje możliwości?

Możesz podjąć proste kroki, aby uzyskać kontrolę nad bólem i obrzękiem. Przykłady obejmują lód, uciskanie stawu i odpoczynek od sportu. Ponadto, należy utrzymywać dobre nawodnienie i unikać alkoholu.

Pomocne mogą być również leki, które poda Państwu lekarz. Tabletki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, mogą powstrzymać ostry atak, jeśli zostaną zażyte odpowiednio wcześnie. Podobnie, lek o nazwie kolchicyna może zatrzymać podagrę na jej drodze, jeśli zostanie przyjęty w ciągu pierwszych 24 godzin.

Jak zapobiegać atakom podagry w przyszłości?

Ogólnie rzecz biorąc, musimy obniżyć poziom kwasu moczowego, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia ataków w przyszłości. Po pierwsze, należy zająć się czynnikami związanymi ze stylem życia. Przykłady obejmują utratę wagi, zmniejszenie spożycia alkoholu i zdrową dietę. Po drugie, lekarz może przepisać leki obniżające poziom kwasu moczowego. Najczęściej stosowanym lekiem jest allopurinol. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem stosowania tego leku poczekać, aż ostry atak ustąpi.

Continue Reading

Zdrowie

Co to jest koferdam?

Opublikowane

dnia

Autor:

Cofferdam (Kofferdam, koferdam) to cienki, 15-milimetrowy kwadratowy arkusz z lateksu lub nitrylu, używany w stomatologii do odizolowania miejsca operacji (jednego lub więcej zębów) od reszty jamy ustnej. Znajduje zastosowanie w endodoncji (przy leczeniu kanałowym), protetyce stałej (licówki, korony), odbudowie zębów. Reklama: Periodontologia Bydgoszcz

Główną funkcją koferdamu jest izolacja (czyli zapobieganie ingerencji śliny lub krwi w pracę dentystyczną). Ingerencja tych płynów biologicznych może spowodować zanieczyszczenie drobnoustrojami jamy ustnej w kanałach korzeniowych lub wpłynąć na jakość odbudowy. Również stosowanie koferdamu zapobiega ryzyku wdychania roztworów i materiałów wykorzystywanych podczas pracy stomatologa.

Koferdam mocuje się nad oddzielnym zębem lub grupą zębów za pomocą specjalnych klamer. Dzięki temu ząb pozostaje suchy i chroniony przed drobnoustrojami.

Zalety korzystania z Koferdamu:
Czyste i suche pole operacyjne. W zabiegach stomatologicznych często stosuje się specjalne kleje (płyn służący do przyklejania materiału do powierzchni zęba) oraz cementy. Jeśli szałwia dostanie się na powierzchnię zęba, zagraża powodzeniu lub trwałości odbudowy zęba ze względu na słabą przyczepność.

Poprawiona widoczność obszaru operacyjnego (odwraca usta i policzki, zmniejsza zamglenie lustra, zwiększa kontrast wizualny). Czynniki te odgrywają znaczącą rolę w jakości pracy.

Zmniejszone ryzyko przypadkowego połknięcia lub wdychania materiałów do wypełnień, fragmentów zębów lub roztworów stosowanych podczas operacji.

Zapobieganie przedostawaniu się do jamy ustnej płynów irygacyjnych (aktywnych, dezynfekujących) endodontycznych, które mogą uszkodzić błonę śluzową.

Komfort. Niektórzy pacjenci uważają, że interwencja dentystyczna jest wygodniejsza w przypadku koferdamu, ponieważ czują się bezpieczniej. Odnosi się wrażenie, że zabieg jest jakby poza jamą ustną. Cofferdam znacznie zmniejsza również poziom hałasu z wiercenia w percepcji pacjenta.

Zmniejsza odruch wymiotny pacjenta.

Nie ma potrzeby ciągłego plucia i płukania ust. Pacjent może swobodnie połykać szałwię podczas zabiegów stomatologicznych.

Koferdam znacznie zmniejsza zdolność mówienia chorego, jest to szczególnie istotne podczas przyjmowania dzieci))))) Można to również uznać za wadę lub zaletę w przypadku wyjątkowo rozmownych młodych pacjentów, ułatwiających szybsze leczenie ).

Cofferdam to niezawodny pomocnik w pracy dentysty. Dzięki zastosowaniu koferdamu zapewniony jest nie tylko komfort pacjenta podczas zabiegu, ale również maksymalna jakość wykonywanej pracy.

Continue Reading

Zdrowie

Czy jogę może praktykować każdy?

Opublikowane

dnia

Autor:

Wiele osób zainteresowanych jogą zastanawia się, czy ich wiek jest odpowiedni do praktykowania jej. Obawiają się one, że zostaną wyśmiane lub ich organizm nie zniesie trudów aktywności fizycznej. Takie założenie jest błędne, ponieważ ten rodzaj ćwiczeń jest bardzo zróżnicowany, a najłatwiejsze pozycje jest w stanie wykonać każdy, niezależnie od metryki. Dlatego też, joga jest dostępna zarówno dla najmłodszych, jak i najstarszych.

Reklama: Projektowanie stron Bydgoszcz

W jakim wieku należy rozpocząć praktykowanie jogi?

Praktykę jogi może rozpocząć każdy, niezależnie od wieku. Wynika to z faktu, że ten rodzaj aktywności jest przeznaczony dla wszystkich. Rozciąganie swojego ciała oraz budowanie swojej świadomości sprawia, że zarówno najmłodsi, jak i najstarsi są w stanie osiągnąć założone rezultaty. Chociaż organizm ma ograniczenia to łatwo odnaleźć asany, które nie sprawią żadnego problemu. Jednak efekty praktykowania jogi będą różne. Dzieciom bardziej będzie zależało na uzyskaniu elastyczności ciała, ponieważ w ich życiu zazwyczaj nie ma żadnych czynników stresujących. Natomiast seniorzy, którzy już nie mogą pochwalić się taką gibkością mogą rozpocząć ćwiczenia o najłatwiejszym poziomie trudności.

 

Czy praktykowanie jogi ma ograniczenia wiekowe?

Jogę praktykować może każdy, niezależnie od wieku, płci czy poglądów. Ważne są wyłącznie chęci oraz regularność. Najlepsze efekty uzyskuje się ćwicząc 4-5 razy w tygodniu. Warto jednak pamiętać o swoich ograniczeniach i nie przeceniać nabytych umiejętności. Jako, że każdy ma własne tempo nauki, w jodze nie należy się spieszyć i porównywać swoich wyników z innymi. Dlatego też, jogę mogą praktykować zarówno dzieci, jak i seniorzy. Jednak najwięcej osób rozpoczynających jej praktykowanie ma do 40-50 lat. Wynika to z faktu, że ten etap życia bywa najbardziej stresujący oraz zapada się na typowe dla tego wieku choroby. Dodatkowo następuje chęć zmiany swojego trybu życia, a joga świetnie się do tego nadaje, ponieważ jest to jedna z najbezpieczniejszych aktywności fizycznych oraz umożliwia uzyskanie harmonii pomiędzy ciałem, a umysłem.

Continue Reading

Zdrowie

Zaskórniki

Opublikowane

dnia

Autor:

Zaskórniki są wynikiem nagromadzenia naturalnych olejków i zanieczyszczeń w porach. Mogą być leczone w domu za pomocą zabiegów miejscowych lub przez profesjonalnego dermatologa. Zaskórnikom można zapobiegać, przestrzegając skutecznej codziennej pielęgnacji skóry i diety niskowęglowodanowej. Mieszki włosowe lub pory są obfite na całej skórze, z wyjątkiem takich obszarów, jak dłonie i spód stóp. Każdy por zawiera gruczoł łojowy, który wytwarza sebum, naturalny olej, który pomaga nawilżać skórę. Zaskórniki są wynikiem zablokowania porów z powodu połączenia oleju i martwych komórek skóry.  Zaskórniki znajdują się głębiej w porach niż pryszcze i są znane jako zamknięte – zatkane pory pokryte warstwą skóry. Sprawdź: Dermatolog Bydgoszcz

Zaskórniki mogą pojawić się z powodu kombinacji czynników, w tym wieku, diety i stylu życia. Dolegliwości skórne, takie jak zaskórniki i trądzik, są często postrzegane jako problem nastolatków, ponieważ ludzie zazwyczaj produkują więcej olejków w okresie dojrzewania. Jednak trądzik i zaskórniki mogą utrzymywać się przez całe dorosłe życie, a badania ujawniają, że większość pacjentów z trądzikiem jest w wieku od 11 do 30 lat. Osoby z naturalnie bardziej tłustą skórą częściej doświadczają trądziku i zaskórników. Kosmetyki na bazie oleju zostały zidentyfikowane jako potencjalny czynnik nasilający objawy trądziku. Brak codziennej rutyny pielęgnacyjnej może również przyczynić się do rozwoju zaskórników, ponieważ pozwala na gromadzenie się olejków na skórze. Zaskórniki można również znaleźć pod pachami oraz na plecach i ramionach. Noszenie obcisłych ubrań może powodować zaskórniki i trądzik w tych obszarach, ponieważ zapobiega się wyparowywaniu wilgoci ze skóry. Wilgotne środowisko, które powoduje nawracające pocenie się, może również nasilać zaskórniki i trądzik w tych obszarach. Środki zapobiegawcze mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju zaskórników. Przyjęcie skutecznej rutyny pielęgnacyjnej i utrzymanie diety niskowęglowodanowej to dwa skuteczne kroki, które możesz podjąć.

Continue Reading

Popularne