Lekarz sportowy: dlaczego powinieneś się do niego zgłosić

doktor stojący w gabinecie; ubrany w niebieski kitel i czepek lekarski

Lekarz sportowy: dlaczego powinieneś się do niego zgłosić

Kiedy ktoś doznaje urazu układu mięśniowo-szkieletowego, może być trudno wiedzieć, jak uzyskać pomoc, aby zapewnić szybki powrót do zdrowia. System opieki zdrowotnej jest skomplikowanym labiryntem, na który składa się duży system krajowy oraz znacznie mniejszy system prywatny. Ponadto, jeśli ktoś stara się znaleźć specjalistę, istnieje wiele opcji do wyboru, takich jak lekarz sportowy, chirurg ortopeda i fizjoterapeuta.

Dlaczego warto wybrać się do lekarza sportowego?

Lekarze sportowi powinni być Twoim pierwszym wyborem, aby osiągnąć szybką diagnozę i szybki powrót do zdrowia. Wszyscy lekarze sportowi posiadają podstawowe wykształcenie medyczne. Większość z nich spędziła kilka lat pracując w szpitalach państwowych w dziedzinach związanych z układem mięśniowo-szkieletowym, takich jak reumatologia i neurologia. Po ukończeniu szkolenia medycznego, lekarze uzyskują specjalizację w uznanym specjalistycznym organie medycznym.

Jaka jest zatem różnica między lekarzami medycyny sportowej a chirurgami ortopedami?

Zanim odpowiemy na to pytanie, należy zapoznać się z nowymi badaniami dotyczącymi powszechnych schorzeń, takich jak ból barku, zapalenie stawów, ból dolnej części pleców i łokieć tenisisty. W prawie wszystkich przypadkach proste leczenie, takie jak ćwiczenia, jest skuteczne. Ponad 80% przypadków nie wymaga innych metod leczenia, takich jak zastrzyki czy operacje. W rzeczywistości, badania dotyczące popularnych procedur chirurgicznych, takich jak fuzja w przypadku bólu w dolnej części pleców lub artroskopia w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego, nie wykazują większych korzyści w porównaniu z ćwiczeniami.

Dlaczego więc miałbyś chcieć skorzystać z pomocy chirurga, jeśli nie potrzebujesz operacji?

Lekarz medycyny sportowej może być lepszym rozwiązaniem w przypadku większości urazów. Lekarze medycyny sportowej rozumieją znaczenie postawienia diagnozy w odpowiednim czasie i kierują Cię na badania obrazowe, takie jak RTG, MRI i USG układu mięśniowo-szkieletowego. Jesteśmy ekspertami w interpretowaniu wyników badań obrazowych i podejmowaniu decyzji o sposobie postępowania. Ponadto, lekarze medycyny sportowej szkolą się w zakresie USG MSK i używają USG do postawienia szybkiej diagnozy. Jesteśmy również przeszkoleni w zakresie zastrzyków pod kontrolą ultradźwięków w przypadku takich schorzeń jak zapalenie stawów i ścięgien. Lekarze sportowi coraz częściej stosują zastrzyki z osocza bogatopłytkowego (lub PRP) lub kwasu hialuronowego, zwłaszcza gdy ćwiczenia nie wystarczają.

Jakie są inne zalety lekarza medycyny sportowej?

Lekarze medycyny sportowej dobrze pracują w zespole, w skład którego wchodzą fizjoterapeuci, dietetycy, terapeuci tkanek miękkich oraz trenerzy siłowi i kondycyjni. Są dobrzy w przejmowaniu kontroli, aby upewnić się, że poruszasz się we właściwym kierunku w odpowiednim czasie.

Podsumowując, większość urazów ulega poprawie dzięki terapii ruchowej i nie wymaga operacji. Lekarze sportowi są ekspertami w diagnozowaniu i zarządzaniu tymi schorzeniami. Pracując jako lider w zespole, będą kierować do terapeutów, aby uzyskać jak najszybszą poprawę. Wykorzystują ultradźwięki i zastrzyki pod kontrolą ultradźwięków jako część kompleksowej kliniki dla wielu schorzeń.