.

Sport

Lekarz sportowy: dlaczego powinieneś się do niego zgłosić

Opublikowane

dnia

doktor stojący w gabinecie; ubrany w niebieski kitel i czepek lekarski
Photo: Shutterstock

Kiedy ktoś doznaje urazu układu mięśniowo-szkieletowego, może być trudno wiedzieć, jak uzyskać pomoc, aby zapewnić szybki powrót do zdrowia. System opieki zdrowotnej jest skomplikowanym labiryntem, na który składa się duży system krajowy oraz znacznie mniejszy system prywatny. Ponadto, jeśli ktoś stara się znaleźć specjalistę, istnieje wiele opcji do wyboru, takich jak lekarz sportowy, chirurg ortopeda i fizjoterapeuta.

Dlaczego warto wybrać się do lekarza sportowego?

Lekarze sportowi powinni być Twoim pierwszym wyborem, aby osiągnąć szybką diagnozę i szybki powrót do zdrowia. Wszyscy lekarze sportowi posiadają podstawowe wykształcenie medyczne. Większość z nich spędziła kilka lat pracując w szpitalach państwowych w dziedzinach związanych z układem mięśniowo-szkieletowym, takich jak reumatologia i neurologia. Po ukończeniu szkolenia medycznego, lekarze uzyskują specjalizację w uznanym specjalistycznym organie medycznym.

Jaka jest zatem różnica między lekarzami medycyny sportowej a chirurgami ortopedami?

Zanim odpowiemy na to pytanie, należy zapoznać się z nowymi badaniami dotyczącymi powszechnych schorzeń, takich jak ból barku, zapalenie stawów, ból dolnej części pleców i łokieć tenisisty. W prawie wszystkich przypadkach proste leczenie, takie jak ćwiczenia, jest skuteczne. Ponad 80% przypadków nie wymaga innych metod leczenia, takich jak zastrzyki czy operacje. W rzeczywistości, badania dotyczące popularnych procedur chirurgicznych, takich jak fuzja w przypadku bólu w dolnej części pleców lub artroskopia w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego, nie wykazują większych korzyści w porównaniu z ćwiczeniami.

Dlaczego więc miałbyś chcieć skorzystać z pomocy chirurga, jeśli nie potrzebujesz operacji?

Lekarz medycyny sportowej może być lepszym rozwiązaniem w przypadku większości urazów. Lekarze medycyny sportowej rozumieją znaczenie postawienia diagnozy w odpowiednim czasie i kierują Cię na badania obrazowe, takie jak RTG, MRI i USG układu mięśniowo-szkieletowego. Jesteśmy ekspertami w interpretowaniu wyników badań obrazowych i podejmowaniu decyzji o sposobie postępowania. Ponadto, lekarze medycyny sportowej szkolą się w zakresie USG MSK i używają USG do postawienia szybkiej diagnozy. Jesteśmy również przeszkoleni w zakresie zastrzyków pod kontrolą ultradźwięków w przypadku takich schorzeń jak zapalenie stawów i ścięgien. Lekarze sportowi coraz częściej stosują zastrzyki z osocza bogatopłytkowego (lub PRP) lub kwasu hialuronowego, zwłaszcza gdy ćwiczenia nie wystarczają.

Jakie są inne zalety lekarza medycyny sportowej?

Lekarze medycyny sportowej dobrze pracują w zespole, w skład którego wchodzą fizjoterapeuci, dietetycy, terapeuci tkanek miękkich oraz trenerzy siłowi i kondycyjni. Są dobrzy w przejmowaniu kontroli, aby upewnić się, że poruszasz się we właściwym kierunku w odpowiednim czasie.

Podsumowując, większość urazów ulega poprawie dzięki terapii ruchowej i nie wymaga operacji. Lekarze sportowi są ekspertami w diagnozowaniu i zarządzaniu tymi schorzeniami. Pracując jako lider w zespole, będą kierować do terapeutów, aby uzyskać jak najszybszą poprawę. Wykorzystują ultradźwięki i zastrzyki pod kontrolą ultradźwięków jako część kompleksowej kliniki dla wielu schorzeń.

Continue Reading

Sport

Złamania naprężeniowe w kręgosłupie: Częsta przyczyna bólu u młodych sportowców

Opublikowane

dnia

Autor:

kobieta trzymająca się za plecy; kobieta jest w stroju sportowym; rysunek
Photo: Shutterstock

Zawsze jesteśmy czujni, gdy u aktywnego nastolatka pojawia się ból w dolnej części pleców.  W przeciwieństwie do osób dorosłych, u których występują niespecyficzne bóle w dolnej części pleców, u wielu aktywnych nastolatków z bólem pleców dochodzi do złamania. Złamania te występują w okolicy stawu międzykostnego.

Co to jest mięsień międzykostny kręgosłupa?

Obszar międzykostny kręgosłupa to obszar znajdujący się z tyłu każdego kręgu, pomiędzy górnymi i dolnymi stawami. Ten niewielki obszar jest bardziej narażony na nadmierne obciążenia, ponieważ jest to część kręgu, która twardnieje jako ostatnia w okresie dojrzewania. W związku z tym, obszar międzykostny jest najsłabszym ogniwem kręgosłupa i najbardziej narażonym na zmęczenie i obciążenie kości u aktywnych nastolatków.

Jakie są najczęstsze objawy złamania stresowego kręgosłupa?

Aktywne nastolatki zazwyczaj zgłaszają się z bólem w dolnej części pleców, który nie ustępuje po krótkim okresie (2-4 tygodnie) odpoczynku. Ból zazwyczaj nasila się podczas uprawiania sportów wymagających rozciągania lub rotacji, takich jak pływanie, nurkowanie, lekkoatletyka, tenis czy gra w krykieta. Sportowiec odczuwa ból podczas wykonywania ruchów rotacyjnych kręgosłupa. Często występuje tkliwość w dolnej części pleców.

W jaki sposób diagnozuje się złamania stresowe w obrębie pleców?

Badanie rentgenowskie nie jest dobrym testem, ponieważ może przeoczyć dużą liczbę złamań kości przyśrodkowej. Tradycyjnie stosowaliśmy skanowanie kości, aby wychwycić ogniskowe obszary o wysokiej aktywności kości. Od niedawna MRI jest badaniem z wyboru, ponieważ jest szybkie, łatwe i nie naraża nastolatka na promieniowanie. Ważne jest jednak, aby korzystać ze specjalistycznego i bardziej wydajnego rezonansu magnetycznego w celu zwiększenia wskaźnika wykrywalności.

Jak wygląda leczenie złamań kości kręgosłupa?

U większości aktywnych nastolatków z ostrym złamaniem kości krzyżowej następuje poprawa po okresie rehabilitacji i odpoczynku od sportu. Ogólnie rzecz biorąc, czas wyłączenia ze sportu zależy od tego, jak wcześnie złamanie kości krzyżowej zostanie wykryte. Wczesne wykrycie oznacza, że młody sportowiec może potrzebować odpoczynku tylko przez kilka tygodni. Ponadto, wczesne wykrycie oznacza, że złamanie kości – termin znany jako pęknięcie – jest mniej prawdopodobne. Niemniej jednak, wystąpienie złamania nie oznacza, że rokowania są gorsze. Operacja powinna być rozważana jedynie w niewielkiej liczbie przypadków, w których nie dochodzi do ustabilizowania się lub dochodzi do zsunięcia się kości zwanego spondylolistezą. Ponownie, tylko poważniejsze zsunięcia wymagają operacji.

Jeśli chodzi o leczenie, większość sportowców podejmuje nadzorowaną rehabilitację w celu poprawy ruchomości i siły kręgosłupa. Sugerujemy powolny i stopniowy powrót do treningu i sportu, w zależności od poziomu bólu. Odradzamy stosowanie ortez, ponieważ nie poprawiają one gojenia i mogą prowadzić do znacznego pogorszenia kondycji.

Podsumowując, złamanie naprężeniowe kręgosłupa jest częstą przyczyną bólu w dolnej części pleców u aktywnych nastolatków. Wczesne wykrycie za pomocą rezonansu magnetycznego jest ważne, aby skrócić czas niezdolności do uprawiania sportu. Ostatecznie, większość przypadków ustępuje po zastosowaniu rehabilitacji i połączeniu mobilności kręgosłupa ze wzmocnieniem. Operacja jest odradzana i rzadko wymagana.

Continue Reading

Popularne