Złamania naprężeniowe w kręgosłupie: Częsta przyczyna bólu u młodych sportowców

kobieta trzymająca się za plecy; kobieta jest w stroju sportowym; rysunek

Złamania naprężeniowe w kręgosłupie: Częsta przyczyna bólu u młodych sportowców

Zawsze jesteśmy czujni, gdy u aktywnego nastolatka pojawia się ból w dolnej części pleców.  W przeciwieństwie do osób dorosłych, u których występują niespecyficzne bóle w dolnej części pleców, u wielu aktywnych nastolatków z bólem pleców dochodzi do złamania. Złamania te występują w okolicy stawu międzykostnego.

Co to jest mięsień międzykostny kręgosłupa?

Obszar międzykostny kręgosłupa to obszar znajdujący się z tyłu każdego kręgu, pomiędzy górnymi i dolnymi stawami. Ten niewielki obszar jest bardziej narażony na nadmierne obciążenia, ponieważ jest to część kręgu, która twardnieje jako ostatnia w okresie dojrzewania. W związku z tym, obszar międzykostny jest najsłabszym ogniwem kręgosłupa i najbardziej narażonym na zmęczenie i obciążenie kości u aktywnych nastolatków.

Jakie są najczęstsze objawy złamania stresowego kręgosłupa?

Aktywne nastolatki zazwyczaj zgłaszają się z bólem w dolnej części pleców, który nie ustępuje po krótkim okresie (2-4 tygodnie) odpoczynku. Ból zazwyczaj nasila się podczas uprawiania sportów wymagających rozciągania lub rotacji, takich jak pływanie, nurkowanie, lekkoatletyka, tenis czy gra w krykieta. Sportowiec odczuwa ból podczas wykonywania ruchów rotacyjnych kręgosłupa. Często występuje tkliwość w dolnej części pleców.

W jaki sposób diagnozuje się złamania stresowe w obrębie pleców?

Badanie rentgenowskie nie jest dobrym testem, ponieważ może przeoczyć dużą liczbę złamań kości przyśrodkowej. Tradycyjnie stosowaliśmy skanowanie kości, aby wychwycić ogniskowe obszary o wysokiej aktywności kości. Od niedawna MRI jest badaniem z wyboru, ponieważ jest szybkie, łatwe i nie naraża nastolatka na promieniowanie. Ważne jest jednak, aby korzystać ze specjalistycznego i bardziej wydajnego rezonansu magnetycznego w celu zwiększenia wskaźnika wykrywalności.

Jak wygląda leczenie złamań kości kręgosłupa?

U większości aktywnych nastolatków z ostrym złamaniem kości krzyżowej następuje poprawa po okresie rehabilitacji i odpoczynku od sportu. Ogólnie rzecz biorąc, czas wyłączenia ze sportu zależy od tego, jak wcześnie złamanie kości krzyżowej zostanie wykryte. Wczesne wykrycie oznacza, że młody sportowiec może potrzebować odpoczynku tylko przez kilka tygodni. Ponadto, wczesne wykrycie oznacza, że złamanie kości – termin znany jako pęknięcie – jest mniej prawdopodobne. Niemniej jednak, wystąpienie złamania nie oznacza, że rokowania są gorsze. Operacja powinna być rozważana jedynie w niewielkiej liczbie przypadków, w których nie dochodzi do ustabilizowania się lub dochodzi do zsunięcia się kości zwanego spondylolistezą. Ponownie, tylko poważniejsze zsunięcia wymagają operacji.

Jeśli chodzi o leczenie, większość sportowców podejmuje nadzorowaną rehabilitację w celu poprawy ruchomości i siły kręgosłupa. Sugerujemy powolny i stopniowy powrót do treningu i sportu, w zależności od poziomu bólu. Odradzamy stosowanie ortez, ponieważ nie poprawiają one gojenia i mogą prowadzić do znacznego pogorszenia kondycji.

Podsumowując, złamanie naprężeniowe kręgosłupa jest częstą przyczyną bólu w dolnej części pleców u aktywnych nastolatków. Wczesne wykrycie za pomocą rezonansu magnetycznego jest ważne, aby skrócić czas niezdolności do uprawiania sportu. Ostatecznie, większość przypadków ustępuje po zastosowaniu rehabilitacji i połączeniu mobilności kręgosłupa ze wzmocnieniem. Operacja jest odradzana i rzadko wymagana.