Czy jogę może praktykować każdy?

Czy jogę może praktykować każdy?

Wiele osób zainteresowanych jogą zastanawia się, czy ich wiek jest odpowiedni do praktykowania jej. Obawiają się one, że zostaną wyśmiane lub ich organizm nie zniesie trudów aktywności fizycznej. Takie założenie jest błędne, ponieważ ten rodzaj ćwiczeń jest bardzo zróżnicowany, a najłatwiejsze pozycje jest w stanie wykonać każdy, niezależnie od metryki. Dlatego też, joga jest dostępna zarówno dla najmłodszych, jak i najstarszych.

Reklama: Projektowanie stron Bydgoszcz

W jakim wieku należy rozpocząć praktykowanie jogi?

Praktykę jogi może rozpocząć każdy, niezależnie od wieku. Wynika to z faktu, że ten rodzaj aktywności jest przeznaczony dla wszystkich. Rozciąganie swojego ciała oraz budowanie swojej świadomości sprawia, że zarówno najmłodsi, jak i najstarsi są w stanie osiągnąć założone rezultaty. Chociaż organizm ma ograniczenia to łatwo odnaleźć asany, które nie sprawią żadnego problemu. Jednak efekty praktykowania jogi będą różne. Dzieciom bardziej będzie zależało na uzyskaniu elastyczności ciała, ponieważ w ich życiu zazwyczaj nie ma żadnych czynników stresujących. Natomiast seniorzy, którzy już nie mogą pochwalić się taką gibkością mogą rozpocząć ćwiczenia o najłatwiejszym poziomie trudności.

 

Czy praktykowanie jogi ma ograniczenia wiekowe?

Jogę praktykować może każdy, niezależnie od wieku, płci czy poglądów. Ważne są wyłącznie chęci oraz regularność. Najlepsze efekty uzyskuje się ćwicząc 4-5 razy w tygodniu. Warto jednak pamiętać o swoich ograniczeniach i nie przeceniać nabytych umiejętności. Jako, że każdy ma własne tempo nauki, w jodze nie należy się spieszyć i porównywać swoich wyników z innymi. Dlatego też, jogę mogą praktykować zarówno dzieci, jak i seniorzy. Jednak najwięcej osób rozpoczynających jej praktykowanie ma do 40-50 lat. Wynika to z faktu, że ten etap życia bywa najbardziej stresujący oraz zapada się na typowe dla tego wieku choroby. Dodatkowo następuje chęć zmiany swojego trybu życia, a joga świetnie się do tego nadaje, ponieważ jest to jedna z najbezpieczniejszych aktywności fizycznych oraz umożliwia uzyskanie harmonii pomiędzy ciałem, a umysłem.