Co to jest koferdam?

Co to jest koferdam?

Cofferdam (Kofferdam, koferdam) to cienki, 15-milimetrowy kwadratowy arkusz z lateksu lub nitrylu, używany w stomatologii do odizolowania miejsca operacji (jednego lub więcej zębów) od reszty jamy ustnej. Znajduje zastosowanie w endodoncji (przy leczeniu kanałowym), protetyce stałej (licówki, korony), odbudowie zębów. Reklama: Dentysta Rybnik

Główną funkcją koferdamu jest izolacja (czyli zapobieganie ingerencji śliny lub krwi w pracę dentystyczną). Ingerencja tych płynów biologicznych może spowodować zanieczyszczenie drobnoustrojami jamy ustnej w kanałach korzeniowych lub wpłynąć na jakość odbudowy. Również stosowanie koferdamu zapobiega ryzyku wdychania roztworów i materiałów wykorzystywanych podczas pracy stomatologa.

Koferdam mocuje się nad oddzielnym zębem lub grupą zębów za pomocą specjalnych klamer. Dzięki temu ząb pozostaje suchy i chroniony przed drobnoustrojami.

Zalety korzystania z Koferdamu:

Czyste i suche pole operacyjne. W zabiegach stomatologicznych często stosuje się specjalne kleje (płyn służący do przyklejania materiału do powierzchni zęba) oraz cementy. Jeśli szałwia dostanie się na powierzchnię zęba, zagraża powodzeniu lub trwałości odbudowy zęba ze względu na słabą przyczepność.

Poprawiona widoczność obszaru operacyjnego (odwraca usta i policzki, zmniejsza zamglenie lustra, zwiększa kontrast wizualny). Czynniki te odgrywają znaczącą rolę w jakości pracy.

Zmniejszone ryzyko przypadkowego połknięcia lub wdychania materiałów do wypełnień, fragmentów zębów lub roztworów stosowanych podczas operacji.

Zapobieganie przedostawaniu się do jamy ustnej płynów irygacyjnych (aktywnych, dezynfekujących) endodontycznych, które mogą uszkodzić błonę śluzową.

Komfort. Niektórzy pacjenci uważają, że interwencja dentystyczna jest wygodniejsza w przypadku koferdamu, ponieważ czują się bezpieczniej. Odnosi się wrażenie, że zabieg jest jakby poza jamą ustną. Cofferdam znacznie zmniejsza również poziom hałasu z wiercenia w percepcji pacjenta.

Zmniejsza odruch wymiotny pacjenta.

Nie ma potrzeby ciągłego plucia i płukania ust. Pacjent może swobodnie połykać szałwię podczas zabiegów stomatologicznych.

Koferdam znacznie zmniejsza zdolność mówienia chorego, jest to szczególnie istotne podczas przyjmowania dzieci))))) Można to również uznać za wadę lub zaletę w przypadku wyjątkowo rozmownych młodych pacjentów, ułatwiających szybsze leczenie ).

Cofferdam to niezawodny pomocnik w pracy dentysty. Dzięki zastosowaniu koferdamu zapewniony jest nie tylko komfort pacjenta podczas zabiegu, ale również maksymalna jakość wykonywanej pracy.