.

Zdrowie

Zaskórniki

Opublikowane

dnia

Zaskórniki są wynikiem nagromadzenia naturalnych olejków i zanieczyszczeń w porach. Mogą być leczone w domu za pomocą zabiegów miejscowych lub przez profesjonalnego dermatologa. Zaskórnikom można zapobiegać, przestrzegając skutecznej codziennej pielęgnacji skóry i diety niskowęglowodanowej. Mieszki włosowe lub pory są obfite na całej skórze, z wyjątkiem takich obszarów, jak dłonie i spód stóp. Każdy por zawiera gruczoł łojowy, który wytwarza sebum, naturalny olej, który pomaga nawilżać skórę. Zaskórniki są wynikiem zablokowania porów z powodu połączenia oleju i martwych komórek skóry.  Zaskórniki znajdują się głębiej w porach niż pryszcze i są znane jako zamknięte – zatkane pory pokryte warstwą skóry. Sprawdź: Dermatolog Bydgoszcz

Zaskórniki mogą pojawić się z powodu kombinacji czynników, w tym wieku, diety i stylu życia. Dolegliwości skórne, takie jak zaskórniki i trądzik, są często postrzegane jako problem nastolatków, ponieważ ludzie zazwyczaj produkują więcej olejków w okresie dojrzewania. Jednak trądzik i zaskórniki mogą utrzymywać się przez całe dorosłe życie, a badania ujawniają, że większość pacjentów z trądzikiem jest w wieku od 11 do 30 lat. Osoby z naturalnie bardziej tłustą skórą częściej doświadczają trądziku i zaskórników. Kosmetyki na bazie oleju zostały zidentyfikowane jako potencjalny czynnik nasilający objawy trądziku. Brak codziennej rutyny pielęgnacyjnej może również przyczynić się do rozwoju zaskórników, ponieważ pozwala na gromadzenie się olejków na skórze. Zaskórniki można również znaleźć pod pachami oraz na plecach i ramionach. Noszenie obcisłych ubrań może powodować zaskórniki i trądzik w tych obszarach, ponieważ zapobiega się wyparowywaniu wilgoci ze skóry. Wilgotne środowisko, które powoduje nawracające pocenie się, może również nasilać zaskórniki i trądzik w tych obszarach. Środki zapobiegawcze mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju zaskórników. Przyjęcie skutecznej rutyny pielęgnacyjnej i utrzymanie diety niskowęglowodanowej to dwa skuteczne kroki, które możesz podjąć.

Continue Reading

Zdrowie

Co to jest koferdam?

Opublikowane

dnia

Autor:

Cofferdam (Kofferdam, koferdam) to cienki, 15-milimetrowy kwadratowy arkusz z lateksu lub nitrylu, używany w stomatologii do odizolowania miejsca operacji (jednego lub więcej zębów) od reszty jamy ustnej. Znajduje zastosowanie w endodoncji (przy leczeniu kanałowym), protetyce stałej (licówki, korony), odbudowie zębów. Reklama: Periodontologia Bydgoszcz

Główną funkcją koferdamu jest izolacja (czyli zapobieganie ingerencji śliny lub krwi w pracę dentystyczną). Ingerencja tych płynów biologicznych może spowodować zanieczyszczenie drobnoustrojami jamy ustnej w kanałach korzeniowych lub wpłynąć na jakość odbudowy. Również stosowanie koferdamu zapobiega ryzyku wdychania roztworów i materiałów wykorzystywanych podczas pracy stomatologa.

Koferdam mocuje się nad oddzielnym zębem lub grupą zębów za pomocą specjalnych klamer. Dzięki temu ząb pozostaje suchy i chroniony przed drobnoustrojami.

Zalety korzystania z Koferdamu:
Czyste i suche pole operacyjne. W zabiegach stomatologicznych często stosuje się specjalne kleje (płyn służący do przyklejania materiału do powierzchni zęba) oraz cementy. Jeśli szałwia dostanie się na powierzchnię zęba, zagraża powodzeniu lub trwałości odbudowy zęba ze względu na słabą przyczepność.

Poprawiona widoczność obszaru operacyjnego (odwraca usta i policzki, zmniejsza zamglenie lustra, zwiększa kontrast wizualny). Czynniki te odgrywają znaczącą rolę w jakości pracy.

Zmniejszone ryzyko przypadkowego połknięcia lub wdychania materiałów do wypełnień, fragmentów zębów lub roztworów stosowanych podczas operacji.

Zapobieganie przedostawaniu się do jamy ustnej płynów irygacyjnych (aktywnych, dezynfekujących) endodontycznych, które mogą uszkodzić błonę śluzową.

Komfort. Niektórzy pacjenci uważają, że interwencja dentystyczna jest wygodniejsza w przypadku koferdamu, ponieważ czują się bezpieczniej. Odnosi się wrażenie, że zabieg jest jakby poza jamą ustną. Cofferdam znacznie zmniejsza również poziom hałasu z wiercenia w percepcji pacjenta.

Zmniejsza odruch wymiotny pacjenta.

Nie ma potrzeby ciągłego plucia i płukania ust. Pacjent może swobodnie połykać szałwię podczas zabiegów stomatologicznych.

Koferdam znacznie zmniejsza zdolność mówienia chorego, jest to szczególnie istotne podczas przyjmowania dzieci))))) Można to również uznać za wadę lub zaletę w przypadku wyjątkowo rozmownych młodych pacjentów, ułatwiających szybsze leczenie ).

Cofferdam to niezawodny pomocnik w pracy dentysty. Dzięki zastosowaniu koferdamu zapewniony jest nie tylko komfort pacjenta podczas zabiegu, ale również maksymalna jakość wykonywanej pracy.

Continue Reading

Zdrowie

Czy jogę może praktykować każdy?

Opublikowane

dnia

Autor:

Wiele osób zainteresowanych jogą zastanawia się, czy ich wiek jest odpowiedni do praktykowania jej. Obawiają się one, że zostaną wyśmiane lub ich organizm nie zniesie trudów aktywności fizycznej. Takie założenie jest błędne, ponieważ ten rodzaj ćwiczeń jest bardzo zróżnicowany, a najłatwiejsze pozycje jest w stanie wykonać każdy, niezależnie od metryki. Dlatego też, joga jest dostępna zarówno dla najmłodszych, jak i najstarszych.

Reklama: Projektowanie stron Bydgoszcz

W jakim wieku należy rozpocząć praktykowanie jogi?

Praktykę jogi może rozpocząć każdy, niezależnie od wieku. Wynika to z faktu, że ten rodzaj aktywności jest przeznaczony dla wszystkich. Rozciąganie swojego ciała oraz budowanie swojej świadomości sprawia, że zarówno najmłodsi, jak i najstarsi są w stanie osiągnąć założone rezultaty. Chociaż organizm ma ograniczenia to łatwo odnaleźć asany, które nie sprawią żadnego problemu. Jednak efekty praktykowania jogi będą różne. Dzieciom bardziej będzie zależało na uzyskaniu elastyczności ciała, ponieważ w ich życiu zazwyczaj nie ma żadnych czynników stresujących. Natomiast seniorzy, którzy już nie mogą pochwalić się taką gibkością mogą rozpocząć ćwiczenia o najłatwiejszym poziomie trudności.

 

Czy praktykowanie jogi ma ograniczenia wiekowe?

Jogę praktykować może każdy, niezależnie od wieku, płci czy poglądów. Ważne są wyłącznie chęci oraz regularność. Najlepsze efekty uzyskuje się ćwicząc 4-5 razy w tygodniu. Warto jednak pamiętać o swoich ograniczeniach i nie przeceniać nabytych umiejętności. Jako, że każdy ma własne tempo nauki, w jodze nie należy się spieszyć i porównywać swoich wyników z innymi. Dlatego też, jogę mogą praktykować zarówno dzieci, jak i seniorzy. Jednak najwięcej osób rozpoczynających jej praktykowanie ma do 40-50 lat. Wynika to z faktu, że ten etap życia bywa najbardziej stresujący oraz zapada się na typowe dla tego wieku choroby. Dodatkowo następuje chęć zmiany swojego trybu życia, a joga świetnie się do tego nadaje, ponieważ jest to jedna z najbezpieczniejszych aktywności fizycznych oraz umożliwia uzyskanie harmonii pomiędzy ciałem, a umysłem.

Continue Reading

Sport

Złamania naprężeniowe w kręgosłupie: Częsta przyczyna bólu u młodych sportowców

Opublikowane

dnia

Autor:

kobieta trzymająca się za plecy; kobieta jest w stroju sportowym; rysunek
Photo: Shutterstock

Zawsze jesteśmy czujni, gdy u aktywnego nastolatka pojawia się ból w dolnej części pleców.  W przeciwieństwie do osób dorosłych, u których występują niespecyficzne bóle w dolnej części pleców, u wielu aktywnych nastolatków z bólem pleców dochodzi do złamania. Złamania te występują w okolicy stawu międzykostnego.

Co to jest mięsień międzykostny kręgosłupa?

Obszar międzykostny kręgosłupa to obszar znajdujący się z tyłu każdego kręgu, pomiędzy górnymi i dolnymi stawami. Ten niewielki obszar jest bardziej narażony na nadmierne obciążenia, ponieważ jest to część kręgu, która twardnieje jako ostatnia w okresie dojrzewania. W związku z tym, obszar międzykostny jest najsłabszym ogniwem kręgosłupa i najbardziej narażonym na zmęczenie i obciążenie kości u aktywnych nastolatków.

Jakie są najczęstsze objawy złamania stresowego kręgosłupa?

Aktywne nastolatki zazwyczaj zgłaszają się z bólem w dolnej części pleców, który nie ustępuje po krótkim okresie (2-4 tygodnie) odpoczynku. Ból zazwyczaj nasila się podczas uprawiania sportów wymagających rozciągania lub rotacji, takich jak pływanie, nurkowanie, lekkoatletyka, tenis czy gra w krykieta. Sportowiec odczuwa ból podczas wykonywania ruchów rotacyjnych kręgosłupa. Często występuje tkliwość w dolnej części pleców.

W jaki sposób diagnozuje się złamania stresowe w obrębie pleców?

Badanie rentgenowskie nie jest dobrym testem, ponieważ może przeoczyć dużą liczbę złamań kości przyśrodkowej. Tradycyjnie stosowaliśmy skanowanie kości, aby wychwycić ogniskowe obszary o wysokiej aktywności kości. Od niedawna MRI jest badaniem z wyboru, ponieważ jest szybkie, łatwe i nie naraża nastolatka na promieniowanie. Ważne jest jednak, aby korzystać ze specjalistycznego i bardziej wydajnego rezonansu magnetycznego w celu zwiększenia wskaźnika wykrywalności.

Jak wygląda leczenie złamań kości kręgosłupa?

U większości aktywnych nastolatków z ostrym złamaniem kości krzyżowej następuje poprawa po okresie rehabilitacji i odpoczynku od sportu. Ogólnie rzecz biorąc, czas wyłączenia ze sportu zależy od tego, jak wcześnie złamanie kości krzyżowej zostanie wykryte. Wczesne wykrycie oznacza, że młody sportowiec może potrzebować odpoczynku tylko przez kilka tygodni. Ponadto, wczesne wykrycie oznacza, że złamanie kości – termin znany jako pęknięcie – jest mniej prawdopodobne. Niemniej jednak, wystąpienie złamania nie oznacza, że rokowania są gorsze. Operacja powinna być rozważana jedynie w niewielkiej liczbie przypadków, w których nie dochodzi do ustabilizowania się lub dochodzi do zsunięcia się kości zwanego spondylolistezą. Ponownie, tylko poważniejsze zsunięcia wymagają operacji.

Jeśli chodzi o leczenie, większość sportowców podejmuje nadzorowaną rehabilitację w celu poprawy ruchomości i siły kręgosłupa. Sugerujemy powolny i stopniowy powrót do treningu i sportu, w zależności od poziomu bólu. Odradzamy stosowanie ortez, ponieważ nie poprawiają one gojenia i mogą prowadzić do znacznego pogorszenia kondycji.

Podsumowując, złamanie naprężeniowe kręgosłupa jest częstą przyczyną bólu w dolnej części pleców u aktywnych nastolatków. Wczesne wykrycie za pomocą rezonansu magnetycznego jest ważne, aby skrócić czas niezdolności do uprawiania sportu. Ostatecznie, większość przypadków ustępuje po zastosowaniu rehabilitacji i połączeniu mobilności kręgosłupa ze wzmocnieniem. Operacja jest odradzana i rzadko wymagana.

Continue Reading

Popularne